Jarní údržba trávníku

Jarní údržba trávníku je důležitá pro celou nadcházející sezónu. Nebuďme však netrpěliví a pusťme se do ní až v okamžiku, kdy už je trávník dostatečně dobře proschlý. To znamená, že již několik dnů po sobě jsou denní teploty vyšší než 10 °C a v noci už nemrzne. Teprve po delší době takového počasí je čas na to, abyste se pustili do jarní údržby trávníku – tedy vertikutace, dosevu lysých a řidších míst a také doplnění živin.

dlažba BEST – ATRIO, barva colormix arabica

Připravte se v předstihu

Předem se ale můžete na jarní údržbu připravit. Zjistěte, v jakém stavu je váš vertikutátor. Má ostré nože? Stejně tak vaše sekačka na trávu potřebuje mít ostrý nůž – naostřete jej vždy před sezónou, protože to, jak trávník posečete, ovlivní jeho celkovou kvalitu. Je veliký rozdíl v tom, když jej posečete tupými a ostrými noži. Pohlídejte si také množství provozních kapalin.

Vertikutace trávníku

Na jaře i na podzim provádíme u okrasných trávníků vertikutaci. Co si pod tímto pojmem ale přestavit. Pomocí vertikutátoru dojde ke zvýšení prostupnosti vzduchu, vody i slunečního záření do vrchní vegetační vrstvy trávníku a také k odstranění plsti. Na jaře vertikutaci provádíme v období od konce března do konce dubna. Pokud se rozhodnete pro vertikutaci také na podzim udělejte tak v období od začátku až do konce září.

BEST – VEGA, barva přírodní

Pískování pro zkvalitnění půdy

Jedenkrát ročně, vždy po vertikutaci je také čas na pískování. Díky pískování můžete dosáhnout lepšího vzhledu trávníku a taktéž dochází k omezení vzniku plsti a růstu mechu. Naopak zvyšuje prostupnost živin a vody. Na pískování se používá křemičitý písek o zrnitosti 0,25 až 2 mm v dávce 4-9 l/m2. Na pískování existují speciální stroje, pokud ale nemáte obrovskou trávníkovou plochu, vystačíte si i s rozmetadlem hnojiv – písek pak srovnáte hráběmi nebo smykováním.

Dosev trávníku

Už u vertikutace si všímejte, kde je trávník poškozen a kde zcela chybí. Některá z těchto míst se objeví teprve po vertikutaci, kdy dojde k odstranění stařiny a mechu. Tato místa (větší než dlaň ruky) poté budete dosazovat. Dosazujeme na začátku dubna, nebo potom na podzim na přelomu srpna a září. Minimální výsevní množství je 20 g/m2.

Opravy trávníku

Pokud je potřeba opravit trávník na několika místech, postupujte tak, že půdu, kde trávník chybí, nakypříme hráběmi. V případě potřeby doplníme substrát, který zarovnáme a do něj zapravíme osivo. Povrch utužíme a nakonec zavlažíme. Na takovéto lokální opravy se bude hodit trávníková náplast. S ní si můžete práci značně usnadnit a již za 14 dní můžete mít nový trávník.

Výživa trávníku

Na jaře trávník potřebuje hlavně dusík. Pokud koupíte jarní hnojiva na trávníky, podaří se vám nastartovat trávník v jeho růstu. Vhodné je použití rozmetadel hnojiva, které vám usnadní práci.

Zdroj: Jarní údržba trávníku pod drobnohledem | Naše zahrada (nasezahrada.com)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *